Współpraca kapłana i psychiatry w celu przywrócenia zdrowia człowieka
DOI:
https://doi.org/10.15290/elpis.2016.18.18Słowa kluczowe:
zdrowie psychiczne, zdrowie duchowe, lekarz psychiatra, kapłan, badania diagnostyczneAbstrakt
Podejście do problemów psychicznych człowieka można podzielić na trzy zasadnicze okresy: w pierwszym chorobami psychicznymi zajmowali się tylko duchowni, w drugim ich rola była negowana i pomijana oraz trzeci będący okresem współpracy medycyny i teologii. Przeprowadzone przez autora badania diagnostyczne ukazały potrzebę rozwijania współpracy pomiędzy lekarzami zajmującymi się zdrowiem psychicznym i kapłanami dbającymi o zdrowie duchowe człowieka. Lekarz psychiatra nie powinien zastępować duchownego, ani na odwrót. Każdy w granicach swych kompetencji powinien wypełniać rolę, do której został powołany.
Kapłan powinien dbać o życie duchowe człowieka dzięki któremu nawiązuje on relację z Bogiem a psychiatra o życie „duszewne”, czyli psychofizyczne, w którym mózg i układ nerwowy kieruje wszystkimi funkcjami życiowymi ciała.
Downloads
Bibliografia
Pasek Z., Od religijności ku duchowości. Przyczynek do przemian kultury współczesnej, „Idee i Myśliciele”, I. Fiut (red.), Kraków 2008.
Prusak J., Religia i duchowość w psychoterapii, [w:] Podstawowe zagadnienia psychologii religii, S. Głaz (red.), Kraków 2006.
Ostaszewska A., Badania nad efektywnością włączania tematyki duchowości i religijności w psychoterapii, „Psychoterapia” 2(169) 2014.
Pastyrskaja pomoszcz duszewnobolnomu, [w:] Nastolnaja kniga swiaszczennosłużytiela, t. 8, Moskwa 1988.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Szczegółowe warunki licencji CC BY-SA (Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach) dostępne jest na stronie Creative Commons - link.
Autor musi wypełnić i przesłać na adres redakcji (elpis@uwb.edu.pl) uzupełnioną i podpisaną umowę autorską wraz z oświadczeniem o oryginalności artykułu i wkładzie autora w powstanie artykułu. Plik umowy do pobrania: TUTAJ